You are currently viewing Chcesz mieć rację czy relacje ?

Chcesz mieć rację czy relacje ?

Lubię uczyć o słuchaniu. Lubię podejście Otto Scharmera i Alana Seala w transformującej obecności, ale również lubię podejście Marschalla Rosenberga. Twórca podejścia Porozumienia bez Przemocy zaprasza nas do myślenia, że każda sytuacja, z którą się spotykamy i nasza reakcja na nią to nasz wybór. To jest nasza decyzja jak odbierzemy i zareagujemy na komunikat.

A można na 4 różne sposoby:

•  Przeciwko innym – wiąże się z atakiem na innych, powoduje, że szukamy winnego dookoła, często pojawia się agresja w stosunku do otoczenia.

• przeciwko sobie – wiąże się z atakiem na siebie, powoduje, że czujemy się winni, stajemy się ofiarą sytuacji

•  z empatią dla siebie – daje nam przestrzeń do kontaktu ze sobą i z własnymi emocjami i niezaspokojonymi potrzebami po to, by poszukać rozwiązania, które będę skutecznie nas wspierać.

•  z empatią dla innych –  daje nam przestrzeń nie tylko do kontaktu ze sobą, ale również z potrzebami innych, ich emocjami, by poszukać najlepszego rozwiązania pozwalającego zadbać o potrzeby dwóch stron.

No i masz tu babo placek… i co teraz. Trzeba się jakoś zmierzyć z tą wiadomością. Bo w końcu to my decydujemy czy chcemy mieć rację, czy relacje.

A Ty co wybierasz dzisiaj?  Racja czy relacja ?

Ten post ma jeden komentarz

  1. Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from Gravatar.

Dodaj komentarz