You are currently viewing Trzy powody, dla których warto przeżywać i wyrażać emocje!

Trzy powody, dla których warto przeżywać i wyrażać emocje!

To wciąż mnie zaskakuje ile jest przekonań wokół emocji w biznesie, w edukacji i w społeczeństwie.  Przekonanie, że to nie na miejscu jest robić warsztaty w pracy, które dotykają emocji spotykam regularnie. To, że rozmawiamy o emocjach, to że doświadczamy ich na warsztatach w ramach pracy nad odwagą, komunikacją czy stresem też jest zaskakujące dla uczestników i dla zamawiających. To tak jakby uczyć się komunikacji nie mówiąc, albo odwagi wkładając przysłowiową głowę w piach.

Ale najbardziej  zaskakują mnie przekonania dotyczące emocji i ich wyrażania u dzieci. Dorośli mają naprawdę dziwne pomysły.  Dla niektórych dorosłych dzieci nie powinny płakać jak jest im smutno albo kiedy się boją. Nie powinny się złościć, bo to przecież oznaka niesubordynacji i braku dobrego wychowania.

Kiedy to wszystko słyszę, widzę i czuję to mam się różnie. Czasem czuje smutek, czasem głębokie zrozumienie i współczucie, czasem lęk a czasem po prostu jestem wkurzona, szczególnie jak dotyczy to moich dzieci i wtedy czuje się zmotywowana do pisania, do robienia warsztatów, do mówienia, do pracy z przekonaniami własnymi i otoczenia bliższego i dalszego. Moim najlepszym sposobem na konstruktywne wyrażanie złości jest kreowanie czegoś nowego. Transformuję wówczas energię złości w energię działania i tworzenia.

Chcę się podzielić moimi subiektywnymi 3 powodami, dla których warto czuć emocje:

1. Przeżywanie i wyrażanie emocji pozwala nam być szczęśliwymi i zdrowymi ludźmi!

2. Czucie emocji daje nam szansę budowania relacji z bliskimi, daje nam szansę na miłość, bliskość, empatię, zrozumienie!

3. Pozwala nam podejmować trafne decyzje, bo emocje dostarczają nam wiele cennych informacji!

A jakie są Wasze powody, aby czuć?

Dodaj komentarz